top of page

Hangi Boya Nerede Kullanılır: Boya Çeşitleri

Güncelleme tarihi: 5 Eyl 2023

Duvarlarınızı dış etkenlere karşı korumanın yanı sıra evinizi bambaşka bir atmosfere bürüyen duvar boyaları son yıllarda ev dekorasyon trendleri arasında yer alıyor. Geçmiş yıllarla kıyaslandığında günümüzde duvar boyaları daha farklı şekillerde uygulanabiliyor. Örneğin duvarların alt ve üst kısımlarını uyum içerisinde olacak farklı renklere boyama, odanın bir duvarına farklı bir renk uygulamanın yanı sıra geometrik boya ve bant tekniği uygulamaları da dikkat çekiyor.


İster duvarlarınızı boyamak için trendlerden yararlanın, ister amacınız duvarlarınızı korumak ve alanı daha temiz göstermek için boyamak olsun. Ancak boya çeşitleri hakkında bilgi sahibi olarak sağlıklı bir uygulama yapabilirsiniz. Çünkü seçtiğiniz boyanın hayalinizdeki sonucu verebilmesi için duvarınızın özelliklerinin ve tipinin önemi büyüktür. Yani fiyatı daha uygun olduğu için aldığınız boya, sizin duvarınıza uygun olmayabilir. Bu arada ev boyama süreci öncesinde aklınıza takılan “Ev boyası ne kadar tutar?” sorusunun cevabının da seçtiğiniz boya çeşidine ve miktarına göre farklılık gösterebileceğini yeri gelmişken belirtelim. Buna ek olarak “boya” dendiğinde aklınıza ilk olarak duvar boyası gelse de farklı alanlarda kullanılan boya çeşitleri de mevcut


Mat Boyalar: Duvarlardaki kusurları gizlemeye yardımcı olur. Mat olduklarından duvar üzerinde yansıma oluşturmazlar.

İpeksi Mat Boyalar: Mat ve yarı mat arasında, ipeksi bir matlık sunması nedeniyle bu ismi almıştır. Kolay temizlenebilir. Bu nedenle salon, oturma odası gibi yoğun şekilde kullanılan alanlarda uygulanabilir.

Yarı Mat Boyalar: Halk arasında saten boya olarak da bilinir. Kolay temizlenebilir. Diğer mat boyalara göre yansıtma etkileri daha fazladır.

Parlak Boyalar: Parlak bir görünümü vardır, kusurları belli edebilir. Genellikle mutfak, kemer, kapı gibi alanlarda kullanılır.

Yarı Parlak Boyalar: Parlaklık oranları ve dolayısıyla yansıtma etkileri parlak boyalara göre daha az olan çeşittir.
14 görüntüleme0 yorum

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
Yazı: Blog2_Post
bottom of page