top of page

Boya Yapma Teknikleri

Boya yaparken sadece duvarlar etkilenmiyor. Prizler, anahtarlar, halılar, mobilyalar. Öncelikle, halıları ve kilimleri kaldırmalısınız. Zemini korumak için, koruyucu naylon örtü serebileceğiniz gibi eski örtüler de kullanabilirsiniz. Duvarları rahat boyayabilmeniz ve kolaylıkla hareket edebilmeniz için mobilyalarınızı odadan dışarı çıkarmanız iyi olur. Yeterli alan yoksa mobilyaları odanın ortasında toplayarak üzerilerine koruyucu bir örtü  örtebilirsiniz. Son sırada prizler, anahtarlar ve süpürgelikler var. Boyanmasını istemediğiniz bu tip yerleri maskeleme bandıyla kapatarak boyadan korumak oldukça pratik bir yöntem. Kusursuz duvar boyama işlemine başlamak için önce çalışacağınız alanı düzenlemelisiniz.

Kusursuz duvar boyama için hazırlık şart

“Pürüzsüz  boya nasıl yapılır” diyenlere için pürüzsüz duvarların püf noktası duvarları boyaya hazırlamaktan ve astarlamaktan geçiyor. Peki aşamaları neler?

  • Kolay duvar boyama için öncelikle boyanacak duvarın boyaya hazır olup olmadığı kontrol edilmeli.

  • Duvarda küf ve rutubet gibi izolasyondan kaynaklanan bir sorun varsa o sorun giderilmeli.

  • Boyanacak yüzeyde kabaran ve dökülen zayıf noktalar temizlendikten sonra macun tamiratları yapılabilir.

  • Duvar macunlandıktan sonra yüzeyi zımparayla düzeltilmeli. Akabinde astarlama işlemine geçilebilir.

  • Boyanın daha iyi tutmasını ve daha uzun süre dayanmasını sağladığından astarlama yapılmalı.

Mükemmel bir kestirme nasıl yapılır?

İşin en eğlenceli kısmı duvarları boyamak. Boyayacağınız odanın duvarlarına astar attıktan sonra kestirme yaparsanız duvarlarınız muhteşem görünür. Pürüzsüz ve kusursuz duvarlara sahip olursunuz. Tavanını ve duvarlarını iki farklı renge boyadıysanız ve kusursuz duvar boyama istiyorsanız mükemmel  bir kestirme yapmanız gerekiyor. Peki kestirme nasıl yapılır? Dikey bir bölge için kestirme yapmak istiyorsanız köşelerin buluştuğu noktadan boyamaya başlamanızı öneriyoruz. Duvar boyunca aşağı doğru tek bir darbe ile boyayın. Bu şekilde boyadığınızda, boya fırçanın üzerinde kayar ve duvarda pürüzsüz bir yüzey oluşturur. Yatay bir bölge için kestirme uyguluyorsanız bu kez kestirme fırçasını yatay şeritler halinde hareket ettirsiniz. Kestirme yaparken elinizin titremesine izin vermeyin ve yumuşak fırça darbeleri atın. Kestirme  yaptıktan sonra duvarları seçtiğiniz renge boyayabilirsiniz. Kusursuz duvar boyama için bir diğer yol da iyi bir kestirmedir.

İz bırakmadan boyamanın püf noktaları var

Boya yapmaya başlamadan önce kestirme yaptıysanız boyanın iz bırakmasının önüne geçmiş olursunuz. Kestirme yerleri kurumadan geniş yerleri rulo ile boyarsanız, boyanın  iz bırakmasını engellersiniz.  Boyanın iz bırakmasını istemiyorsanız ruloyu dikey olarak ve düz hatlar çizerek uygulamanızı tavsiye ediyoruz. Boyanın iz bırakmasını önlemenin bir başka yolu ise, boyayı tek seferde ve boya kurumadan yapmanız. Kusursuz duvar boyama yollarından biri de boyanın iz bırakmamasıdır.

Damlatmadan boya yapılabilir mi?

  • Damlatmadan boyamak için boya doğru oranda inceltilmeli. Boya kovasının üzerinde yazan inceltme oranları uygulanarak boyayı su ile inceltebilirsiniz.

  • Boyanın fırçadan damlamaması için fırçayı boyaya daldırdıktan sonra fırçayı kabın kenarından içine doğru çekerek fazla boyayı geri bırakmalısınız.

  • Boyayı rulo ile yapıyorsanız ruloyu boyaya daldırdıktan sonra kabın içine doğru hafifçe silkelediğinizde boyanın kalan kısmını kaba geri bırakabilirsiniz.

  • Kullandığınız rulonun boya damlatmasını istemiyorsanız rulonun kenarında biriken boyayı sıkça temizlemeniz halinde boyanın damlamasını da önlemiş olursunuz.20 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Neden İtalyan Boya

Neden İtalyan Boya? Gelin şimdi en önemli özelliklerini ve avantajlarını madde madde sıralayalım: Yüzlerce çeşit farklı boya renkleri ve desenleri Hem iç hem de dış mekana uygunluğu Su bazlı olması Do

İtalyan Boya Nedir Ve Nasıl Yapilir

İtalyan Boya Nasıl Yapılır İtalyan boya uygulamasıyla ilgili güzel şeylerden biri, işi halletmek için çok fazla alet ve malzemeye gerek olmamasıdır. En temel sıva kaplaması yalnızca çelik mala ve sıva

留言

評等為 0(最高為 5 顆星)。
暫無評等

新增評等
Yazı: Blog2_Post
bottom of page